×

ORMANA MAHALLESİ

Eşsiz doğası içinde, konfor ve kaliteden vazgeçmeden dinlenebilecek ve huzur dolu doğanın tadının çıkartacağınız bir bölge.

TELEFONLAR:

Tel: +90 242 692 30 30
Faks: +90 242 692 30 33
Cep: +90 538 226 39 89

ADRES:

Ormana Mahallesi Atatürk Caddesi no:4
İBRADI / ANTALYA

Tarihçesi:

 

Ormana Active projesinin fikri Merhum Hacı Abdullah Nevzat Özgüven’in (1905-1998) abdullah-ozguven Ormana köyünü tanıtma hevesi sayesinde ile gün bulmuştur. Hayatının ciddi bir bölümünü Ormana köyünü kalkındırmak için çaba sarf ederek geçiren Abdullah Özgüven bunun için en uygun yolun bir vakıf kurmaktan geçtiğini sezinler ve bu şekilde Abdullah Nevzat Özgüven Vakfını kurar. Senelerce okula yardım, yolların genişletilmesi, yol duvarlarının tekrar yapımı ve Ormana ’ya su bulunması ve suyun köye bağlanması gibi Vakıf olarak Ormana ’ya sayısız hizmetlerde bulunur. Hayatının son döneminde köyün göç vermesine engel olmak için faaliyetlerde bulunur. Sınat tepesinin parkı ve restoran bölüm bu kapsamda inşa edilmiştir, ölüm döşeğinde halen sınat restoranın yapımını takip ederken bitirilmesini vasiyet eder.

Bayrağı oğlu Mehmet Aydın Özgüven devir alacaktır ve vakıf olarak sınat park ve restoranın inşasını dönemin belediye başkanı Abdullah Akçaoğlu koordinasyonu ile bitirir ve hizmete açar. Sınat park restoran senelerce Ormana ’da Ormana ‘lıya hizmet edecektir ancak bu Ormana ‘nın verdiği göçün önüne geçememektedir, nitekim Ormana 2000 nüfuslardan 700 kişiye kadar düşer. Vakıf, restoran kısmını turizmi desteklemek adına işletmesini Bila bedel köyden bir bayana vermeye karar verir ve ilk yabancı hareketi bu vesile ile başlar. Bu şekilde Amerikalı turistleri öğle yemeği hizmeti vermek adına Sınat restoranda ağırlanır. Ancak turist sayısı restoran masraflarını karşılamaya yetmeyecektir ve restoran rezervasyon usulü çalışmaya başlar; normalde kapalı ancak müşteri geleceğini haber verdiği zaman açılır.

Restoranın bu çalışma usulü amacından saptığından vakıf başkanı Aydın Özgüven ve yardımcısı Tolga Özgüven nasıl bir çözüm bulabileceklerini düşünürken halkı ve Ormana belediyesini de dahil edecekleri bir proje oluştururlar. Proje; Sınat restoranına bütünleyici amaçlı belediyenin Çatırcı bağına bir otel inşa etmektir. Bu vesile ile toplantılar yapılmış mühendislik projeleri çizilmiştir ancak halkın kendi içindeki çekişmelerden dolayı ilerleme sağlanamamış ve askıya alınmıştır.

Ormana göç vermektedir ve köyün 950 metre rakımdaki konumu itibari ile istihdam sağlamak acısından bir imalat veya fabrika ile çözüm bulmak gerçekçi değildir. Tek çare Abdullah Özgüven’inde savunduğu turizm tanıtımı ve alt yapısıdır. Turizmi canlandırmak için Aydın ve Tolga Özgüven yeni binalar yerine mevcut yıkılmaya yüz tutmuş evleri restore etmeye karar verirler. Ancak bu proje maddiyat ve evrak yönetimi acısından Vakfın boyutunu aşar ve Ormana Aktif A.Ş. kurulur.

aydin-jane-ozguven

Ormana Active, projesi 2012 senesinde ilk olarak Ormana çarşı içinde kalan tek eski "düğmeli ev" ’i bünyesine kattığında başladı. Köydeki herkes o güne kadar bu eski evleri bir masraf kapısı olarak görürken beklenti o evin yıkılıp yerine betonarme bir binanın çıkması idi ancak restore edilerek eski görünümüne tekrar kavuşturuldu.

Ormana Active bugün bünyesinde 2 restoran 1 butik otel ve 1 seyahat acentası olarak bölgede faaliyetini sürdürüyor.

Bir aile şirketi olarak Ormana'ya geldiğinizde sizi Jane ve Aydın Özgüven sıcak bir şekilde karşılayacağından emin olabilirsiniz. Tavsiyemiz Selin Özgüven Çamlıkaya'nın da hediyelik eşya bölümünde bulunan el yapımı ahşap ve seramik ürünlerini görmeden gitmeyiniz.

YUKARI